Kunstskolen SPEKTRUM ændrer format

Lene Winther – View 21

SPEKTRUM har takket af på Kigkurren med afgangsudstillingen VIEW21 og bliver digital

På Islands Brygge i København har Kunstskolen SPEKTRUM haft til huse i hele 26 år, og derfra er udgået en strøm af kunstneriske talenter. Efter sommerferien vil der ikke mere summe på samme måde. Corona åbnede nye muligheder for skolens undervisning, og fra 1. september overgår SPEKTRUM til onlineundervisning.

Kunstskolen SPEKTRUM har været til uvurderlig inspiration for mange, der i dag arbejder professionelt med kunst. Skolen er ledet af Ingela Skytte og Thomas Skytte, der begge er akademiuddannede fra Det Kgl. Danske Kunstakademi.

På skolen blev der undervist på fuld tid for 23 elever ad gangen med vægt på en god stemning og høj arbejdsmoral. Dialogerne med de to x Skytte samt besøg af forelæsere, gennemgange og gallerivandringer har frem til nu dannet rammen. Eleverne på skolens atelierpladser har sideløbende udviklet
ganske levedygtige netværk.

Christina Augustesen Gate of Colours 2018 – fotos af Kim Matthai Leland

SPEKTRUM sætter synlige spor
Kunstskolen har formået at klargøre adskillige kunstnertalenter til en videre karriere. Mere end 150 elever er således gået videre på danske og internationale kunstakademier.
– Foruden akademioptagelser har vi i alle 26 år haft meget stor succes med at få vores elever ind på samtlige censurerede udstillinger i Danmark, fortæller Ingela Skytte.
– Helt aktuelt er 9 af vores elever kommet med på Kunstnernes Sommerudstilling 2021 i Tistrup.
– Mange af vores elever har vundet 1. priser på VK, Roskilde Åben og KS, fortæller hun.

Elever, der først har bevæget sig ad andre veje end den notorisk kunstakademiske, har fået et betydeligt udbytte af undervisningen. Flere er i forvejen uddannede arkitekter, designere, billedkunstlærere, fotografer med videre, før kunstens kald fik overtaget.

Serine Yde på VIEW 21

Seværdige udstillinger
Der er opstået kunstnerdrevne gallerier, nye værkstedsfællesskaber og markante udstillinger i skolens kølvand. Blandt andet kan nævnes Atelier- og gallerifællesskabet GANG Galleri, Rentemestervej, København NV og Kunst 86 på Ryesgade 86, København Ø.

Her på avisen har vi jævnligt kunnet fortælle om seværdige udstillinger, kurateret af SPEKTRUM elever, bl.a.
Mellem usynlige lag på Kirsten Kjærs Museum i Thy,
ECHO i Gjethuset Frederiksværk,
– Mirror i Pakhusgalleriet, Nykøbing Sj. i 2020
– I 2019 Fragments of Space and Time på nordvestjyske Mississippi.

I CoBrA Rummet ved Sophienholm har flere tidligere elever haft soloudstillinger.

Offentlige udsmykninger er det også blevet til, bl.a. ses Christina Augustesens Gate of Colours på Damhustorvet i Rødovre.

Fornem finale
På den afsluttende udstilling VIEW 21 blev lokalerne en sidste gang fyldt af lærerige eksperimenter.

Kunstskolen SPEKTRUM
Kigkurren 8 M
Fra 1. september SPEKTRUM ONLINE

Ingela og Thomas Skytte, Kunstskolen Spektrum

Tekst af Inge Schjødt, komkunst.dk
Publiceret: Kunstavisen 6 / 2021

Illustration:
Lene Winther, VIEW 21, foto: Inge Schjødt
Christina Augustesen, Gate of Colours, foto: Kim Matthai Leland
Serine Yde, VIEW 21, foto: Inge Schjødt

Udgivet i Uncategorized.

Skriv et svar